logo
Biuro
Projekty
Oferta
Referencje
Publikacje
Nieruchomości
Kontakt
banner

Kiedy warto zlecić projekt indywidualny?


Decydując się na wybudowanie domu, inwestorzy mają do wyboru dwie opcje: zakup gotowego projektu z katalogu albo zlecenie wykonania projektu indywidualnego. Pierwsza opcja jest tańsza, ale wybierając gotowe projekty, inwestorzy muszą często rezygnować z części swoich marzeń i zgadzać się na pewne nie do końca satysfakcjonujące ich rozwiązania.

Indywidualny projekt architektoniczny daje możliwość całkowitego dopasowania wyglądu i funkcjonalności przyszłego domu do potrzeb i oczekiwań jego właścicieli. Taki projekt można porównać do ubrania szytego na miarę – jest maksymalnie dostosowany do wymagań właścicieli i nie wiąże się z koniecznością zgadzania się na wszystkie kompromisy.

Czym jest projekt indywidualny?

Architektoniczny projekt indywidualny to projekt domu wykonywany na zamówienie przez profesjonalnego architekta. Czasami jest to droższe rozwiązanie od zakupu gotowego katalogowego projektu, ale z pewnością o wiele bardziej od niego zoptymalizowane i satysfakcjonujące. Dzięki takiemu projektowi inwestor zyskuje pewność, że jego przyszły dom będzie maksymalnie dopasowany do potrzeb przyszłych mieszkańców. Wybierając projekt indywidualny, inwestor decyduje się na rozwiązanie, dzięki któremu przyszły dom będzie idealnym odzwierciedleniem jego upodobań, stylu życia, emocji i potrzeb. Dom wybudowany według takiego projektu jest zwykle lepiej wkomponowany w najbliższe otoczenie i optymalnie dostosowany do ukształtowania terenu oraz stron świata.

Jakie są największe zalety projektów indywidualnych?


1. Maksymalne dostosowanie przyszłego domu do oczekiwań i pragnień inwestorów.


2. Dopasowanie domu do ukształtowania terenu, najbliższego otoczenia oraz stron świata.


3. Dom zaprojektowany indywidualnie jest jedyny w swoim rodzaju – wyróżnia się spośród innych domów wybudowanych na podstawie powtarzalnych schematów projektowych.


4. Projekt indywidualny jest zawsze opracowany w pełnej zgodności ze wszystkimi wymaganiami i obostrzeniami prawnymi.


5. Dom projektowany indywidualnie może wydobyć z działki jej ukryte piękno, podkreślić jej atuty i zamaskować ewentualne wady.


6. Dom stawiany według projektu indywidualnego jest unikatowy i oryginalny.


7. Inwestor może aktywnie uczestniczyć w projektowaniu swojego domu, dobierając materiały wykończeniowe, planując razem z architektem optymalny rozkład pomieszczeń oraz ich wielkość, a także wpływając na jego styl i wygląd tak, aby był zgodny z jego gustem.


8. Indywidualny projekt daje możliwości zastosowania nietypowych rozwiązań.


Kiedy warto zdecydować się na indywidualny projekt architektoniczny?

Na projekt indywidualny warto zdecydować się przede wszystkim wtedy, gdy inwestor pragnie mieć dom dobrze dostosowany do jego potrzeb. Można też stworzyć oryginalny dom, który będzie wyróżniał się na tle innych budynków, nie będąc jedynie delikatnie zmodyfikowaną kopią domu sąsiadów. Architekt może nadać mu dowolny kształt i charakter, dostosowując jego wygląd do upodobań i wizji inwestora. Taki projekt to doskonała propozycja dla świadomych swoich potrzeb i pragnień klientów. Dom projektowany indywidualnie jest zawsze odzwierciedleniem oczekiwań i gustu zleceniodawców, którzy już na etapie projektowania mają wpływ na wygląd i rozplanowanie nie tylko podstawowych, ale i mniej istotnych części obiektu.

To również idealna propozycja dla ludzi, którzy wiedzą, czego chcą. Dom stawiany według projektu indywidualnego jest zawsze skonfigurowany tak, aby odpowiadał wszystkim potrzebom i oczekiwaniom jego przyszłych domowników. To budynek szyty na miarę, który będzie optymalnie dostosowany do stylu życia swoich właścicieli. Można w nim także zastosować innowacyjne technologie i rozwiązania, które nie są wykorzystywane w gotowych projektach (np. dom inteligentny albo pasywny).

Warto skorzystać z projektu indywidualnego także w sytuacji, gdy działka, na której ma być wybudowany dom, jest nietypowa i trudna do zagospodarowania. Indywidualny projekt umożliwi optymalne dopasowanie domu do ukształtowania terenu i stron świata, więc możliwe będzie postawienie estetycznego i funkcjonalnego budynku nawet na wąskiej, małej albo położonej na spadku terenu działce. Istotne też bywają warunki geotechniczne lub zapisy Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego, które mogą czasami wymusić realizację projektu indywidualnego domu. Nawet w miastach do siebie podobnych jak: Bytom, Chorzów, Ruda Śląska, Zabrze, Piekary Śląskie i Tarnowskie Góry zawsze napotyka się na dość nietypowe warunki, które prowadzą do indywidualnych rozwiązań projektowych.

 

Wróć