logo
Biuro
Projekty
Oferta
Referencje
Publikacje
Nieruchomości
Kontakt
banner

BLOG

Duże przeszklenia w domu

Opublikowano: Grudzień 8, 2023

Duże przeszklenia w nowoczesnych domach jednorodzinnych wpływają nie tylko na samą estetykę i funkcjonalność wnętrza, ale również na dobrostan psychiczny mieszkańców. Naturalne światło wprowadzane do wnętrz za pośrednictwem przeszkleń ma korzystny wpływ na zdrowie psychiczne, stąd jest kluczowym aspektem architektury.

Czytaj dalej

Rysunek odręczny architekta

Opublikowano: Listopad 23, 2023

O rysunku odręcznym w pracy architekta można powiedzieć wiele, a jego znaczenie jest nadal ogromne w procesie tworzenia projektów. Oto kilka kluczowych aspektów, które wyjaśniają, dlaczego rysunek odręczny jest tak istotny:

Ręczne szkice pozwalają szybko przelać pomysły z głowy na papier. To efektywny sposób na eksplorację różnych wariantów koncepcji i ich szybkie wyrażenie w dynamiczny sposób.

Jest to również wyjątkowo skuteczne narzędzie komunikacji. Rysunek odręczny umożliwia architektom prezentowanie swoich pomysłów w sposób, który jest zrozumiały dla klientów, inżynierów i innych specjalistów. Dzięki niemu łatwiej dyskutować o szczegółach projektu.

Czytaj dalej

Domy nowoczesne versus tradycyjne

Opublikowano: Listopad 20, 2023

Domy nowoczesne często stawiają na minimalizm, funkcjonalność oraz nowoczesne technologie. Projektując tego rodzaju domy, zazwyczaj wykorzystujemy nowoczesne materiały, takie jak szkło, stal czy beton. Te budynki charakteryzują się często prostymi liniami, otwartymi przestrzeniami i dużymi oknami, które integrują wnętrze z otoczeniem. Nowoczesne technologie, jak inteligentne systemy domowe czy energooszczędne rozwiązania, mają istotne znaczenie w tym kontekście, podnosząc komfort mieszkańców i wpływając na ekologię.

Z kolei domy tradycyjne kładą nacisk na historię, kulturę oraz lokalne tradycje, otoczenie. Projektując te budynki staramy się uwzględnić charakterystyczne elementy architektoniczne danego regionu. Te domy często wykorzystują tradycyjne materiały, takie jak drewno czy cegła, i mogą posiadać bardziej złożone zdobienia oraz elementy dekoracyjne. Są one zazwyczaj bardziej zróżnicowane pod względem wyglądu zewnętrznego i wnętrza, co odzwierciedla specyfikę kulturową danego obszaru i indywidualne preferencje inwestora.

Czytaj dalej

Czym jest i ile kosztuje adaptacja projektu typowego?

Opublikowano: Czerwiec 30, 2021

Planując inwestycję, mając już działkę przeznaczoną pod budowę domu, inwestor powinien nabyć lub zlecić projekt budynku. Zarówno projekt typowy, jak i projekt indywidualny musi być on wykonany przed architekta z odpowiednimi uprawnieniami. W projekcie są zawarte niezwykle istotne informacje dotyczące między innymi bryły przyszłego domu, rozkładu pomieszczeń w jego wnętrzu, wszystkich wymiarów, oznaczeń i innych zapisów, bez których nie da się ocenić, czy dany projekt spełnia wymogi przepisów budowlanych. Bez profesjonalnego projektu architektoniczno-budowlanego nie można uzyskać pozwolenia na budowę.

Czytaj dalej

Kiedy warto zlecić projekt indywidualny?

Opublikowano: Maj 20, 2021

Decydując się na wybudowanie domu, inwestorzy mają do wyboru dwie opcje: zakup gotowego projektu z katalogu albo zlecenie wykonania projektu indywidualnego. Pierwsza opcja jest tańsza, ale wybierając gotowe projekty, inwestorzy muszą często rezygnować z części swoich marzeń i zgadzać się na pewne nie do końca satysfakcjonujące ich rozwiązania.

Czytaj dalej

Jak zrealizować własny pomysł na dom?

Opublikowano: Maj 10, 2021

Realizacja marzenia o domu, który spełni nasze indywidualne potrzeby i będzie nie tylko jednym z wielu powtarzalnych projektów architektonicznych, wcale nie musi być trudna. Mając własny pomysł na dom, możemy zdecydować się na zakup wykonanego na indywidualne zamówienie projektu. To rozwiązanie gwarantuje idealne dopasowanie projektu do potrzeb mieszkańców budynku oraz umożliwia uwzględnienie nawet dość nietypowych rozwiązań, które muszą być jednak zgodne z przepisami prawa budowlanego. Wyjaśniamy, dlaczego warto zdecydować się na indywidualny projekt domu.

Czytaj dalej

Co składa się na elementy dobrego projektu budynku wielorodzinnego?

Opublikowano: Kwiecień 21, 2021

Jak powszechnie wiadomo – żaden budynek nie może powstać bez profesjonalnego projektu architektoniczno-budowlanego, w którym określona jest funkcja, forma i konstrukcja tego obiektu. Kompletny projekt zawiera w sobie także charakterystykę energetyczną i ekologiczną obiektu oraz propozycje optymalnych dla niego rozwiązań technicznych i materiałowych.

Czytaj dalej